پنجشنبه 19 دی 1398

شرکت پتروپایا (مشارکت TEG ) بعنوان پیمانکار اجرائی دیسیپلین piping پروژه تولید اتیلن یا به بیان دیگر خردایش اتان در مجتمع الفین نهم انتخاب گردیده بود. شرکت مهندسی تجهیزفرآیند نیز جهت کنترل کالا و اداره انبارهای پتروپایا از مهر ماه 82 تیم تخصصی خود را برای همکاری خود را با شرکت مذکور در سایت مستقر نمود. دیسیپلین piping (شامل لوله ، فلنج ، فیتینگ ، شیرالات و غیره) پروژه با داشتن احجامی در حدود 800 هزار اینچ- قطر (dia-inch) با تنوعی قابل توجه شامل انواع فولادهای آلیاژی (Alloy Steel) با کلاس های متفاوت کاری و مقاومتی ، فولادهای کربنی با گرید های مختلف و از همه مهمتر فولادهای مقاوم در درجه حرارت های پایین یا Low Temperature Cabon Steels که اختصارا LTCS نامیده میشوند را شامل میشده است .

با توجه به تنوع اقلام و کلاس های متفاوت کاری آنها موضوع ردیابی اینگونه اقلام یا به بیان دیگر انجام فرآیند Material Traceability جهت جلوگیری از اشتباه در نصب آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است . بهمین دلیل تمامی شماره های ذوب (Heat No.) ذکر شده در اسناد تولیدی این اقلام بصورت مکانیکی روی آنها پانچ شد و تحویل هر قلم کالا منوط به صدور مجوز توسط شرکت دیگری بعنوان بازرس شخص ثالث گردید . به این ترتیب علاوه برکنترل کد کالا (Tag No.) که مهحصر بفرد یا به عبارتی unique میباشد تمامی شماره های ذوب آنها (Heat No.) نیز با اسناد کالا ، مشخصات درج شده در مدارک حمل و شماره های ذوب پانچ شده بر روی هر قلم از کالاهای مذکور به دقت کنترل و پس از حصول اطمینان کامل اجازه تحویل کالا به پیمانکار اجرائی داده میشد.

توضیحا یادآور میشودکه مشخصات اقلام piping و اغلب شماره ذوب معمولا روی انها درج گردیده و با اجرای کد رنگ (color code) روی آنها ، دسته بندی شده اند. اما این مشخصات ضمن عملیات سند بلاست پاک میشوند . بنابراین برای مانیتورینگ آنها با حک نمودن شماره ذوب در وسط و دو انتهای لوله ها می توان همیشه مسیر حرکت تا محل نصب آنها را ردیابی نمود.